Radca prawny a adwokat – podobieństwa

Zawód radcy prawnego i adwokata często są mylone, a nazwy ich stanowisk używane wymiennie. Faktem jest, że łączy je stosunkowo dużo, bowiem zarówno adwokat, jak i radca prawny muszą ukończyć studia na kierunku prawo i otrzymać tytuł magistra. Jest to pierwszy krok do tego, aby móc wykonywać swój zawód, niemniej jednak absolwent prawa nie jest jeszcze adwokatem ani radcą prawnym – jest on po prostu prawnikiem. Jeśli chce uzyskać dodatkowy tytuł, musi odbyć aplikację radcowską lub adwokacką. Aby dostać się na którąkolwiek z nich, należy uzyskać pozytywny wynik z egzaminu wstępnego. Aplikacja zarówno radcowska, jak i adwokacka trwa 3 lata. Kończą się one egzaminem zawodowym, którego zaliczenie uprawnia do uzyskania tytułu. 

Radca prawny a adwokat – różnice

Pojęcie „adwokat” oraz „radca prawny” nie są tożsame. Różnice zaczynają się już na poziomie aplikacji, która – choć w obu przypadkach trwa 3 lata, to jednak wygląda nieco inaczej. Otóż aplikację radcowską prowadzi właściwa Okręgowa Izba Radców Prawnych, zaś adwokacką właściwa Okręgowa Rada Adwokacka. Plan zajęć oraz sam rozkład materiału wygląda w obu przypadkach nieco inaczej. Następnie, po zaliczeniu egzaminu zawodowego, radcy prawni wpisywani są na inną listę, którą prowadzi Ministerstwo Sprawiedliwości, adwokaci zaś na inną. Podlegają oni również pod inne organy, które w razie potrzeby przeprowadzają na przykład postępowanie dyscyplinarne. Nieco inaczej wygląda kodeks etyki radców prawnych, niż adwokatów, choć różnice nie są aż tak ogromne. Tradycyjnie to adwokaci podejmowali się obsługi klientów indywidualnych, zaś radcowie prawni zatrudniali byli w przedsiębiorstwach państwowych – taki podział powstał w Polsce w czasach PRL. Dziś jednak nie obowiązuje, choć rzeczywiście, jedynie radca prawny może podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Adwokat musi zaś prowadzić własną działalność gospodarczą.

Radca prawny czy adwokat – kogo wybrać?

Osoby prywatne oraz przedsiębiorcy często zastanawiają się, kogo wybrać do współpracy – radcę prawnego czy adwokata? W praktyce różnice między tymi zawodami mają charakter kosmetyczny, ponieważ zarówno adwokat, jak i radca prawny posiadają takie same kompetencje oraz wiedzę. Jeżeli jednak firma planuje zatrudnić prawnika na etacie, to może zaprosić do współpracy jedynie radcę prawnego. Z adwokatem może zaś nawiązać współpracę na zasadach B2B. Dobrze jest wybrać osobę, która specjalizuje się w danej dziedzinie prawa, w której pomocy potrzebujemy.

Artykuły na tej stronie mogą Cię zainteresować: https://www.krp-ks.pl/blog/