Dla wielu osób zawód projektanta wnętrz może na pierwszy rzut oka wydawać się miły lekki i przyjemny. Wiele osób uważa ten zawód za prestiżowy, ale o tyle prosty, że nie wymaga ukończenia specjalistycznych szkół. To tylko po części prawda, ponieważ przyszły projektant wnętrz musi wykazać się wrażliwością na piękno oraz pewnymi specyficznymi umiejętnościami, a także talentem niewymaganym wśród typowych zawodów. Dla osoby spełniającej warunki jest to z całą pewnością zawód prestiżowy. 

Czym się różni projektant wnętrz od architekta?

Te dwa zawody często są ze sobą mylone lub nazwy stosowane są zamiennie. Architekt pomaga zaprojektować całe wnętrze domu lub mieszkania podobnie jak projektant wnętrz. Jest jednak sporo różnic między tymi dwoma zawodami. Aby zostać architektem wnętrz, nie wystarczy tylko policealne studium, kandydat musi mieć ukończone studia wyższe na kierunku architektura wnętrz. Architekt ponosi też zdecydowanie większą odpowiedzialność prawną za swoją pracę. Musi dokładnie dobrać materiały na podłogę, meble tak, aby uwzględnić normy budowlane, a także możliwości konstrukcyjne danego budynku. Zajmuje się też rozstawem ścian działowych, tak aby powierzchnia była jak najbardziej funkcjonalna oraz bezpieczna. Praca projektanta jest trochę mniej odpowiedzialna prawnie, ale nie mniej ważna jeśli chodzi o klienta. Dla projektanta zalecane są studia wyższe również na kierunku architektura wnętrz, ale nie są wymagane. Projektant zajmuje się aranżacją wnętrz w szeroko pojętym znaczeniu. Musi zaplanować całą przestrzeń tak, aby uwydatnić zalety, zniwelować wady. Dobór kolorów, materiałów, przeprowadzenie klienta przez cały żmudny proces idealnego wystroju pomieszczenia.

Cechy dobrego projektanta wnętrz

Jak już wcześniej wspomniano, aby pracować w tym zawodzie, nie ma konieczności ukończenia wyższych studiów. Oczywiście jest bardzo mile widziane, żeby kandydat na to stanowisko ukończył szkołę wyższą na kierunku architektury wnętrz lub umiejętności dekorowania wnętrz. Większe szanse mają też osoby po szkołach plastycznych czy związanych ze sztuką. Niezbędne będzie również posiadanie kilku umiejętności jak na przykład talent plastyczny dobry gust oraz zmysł estetyczny. Nie jest to zawód, którego da się wyuczyć raz na całe życie. Wymaga ciągłego poszerzania swoich kwalifikacji, trzeba być entuzjastą architektury, interesować się nowinkami z branży. Projektant wnętrz pracuje bezpośrednio z klientem, musi rozumieć jego potrzeby oraz idealnie je zaspokajać. Co za tym idzie, wymaganą cechą będzie też świetna komunikacja z ludźmi. Na rynku istnieje wiele kursów doszkalających, studium policealnych czy nawet kursów internetowych online, z których można czerpać wiedzę oraz inspiracje. Trendy się zmieniają częściej niż raz do roku, trzeba je śledzić i orientować się co w tym sezonie jest modne, pożądane wśród klientów.

Zakres prac projektanta wnętrz

Po części o tym powiedzieliśmy. Zajmuje się on projektowaniem wnętrz różnego rodzaju. Od biur, poczekalni lekarskich, przez gabinety służbowe po apartamenty oraz całe wnętrza domów. Niewątpliwie jest to pasjonująca praca i dobrze płatna praca, lecz wymagająca ciągłego rozwoju. Rolą projektanta jest perfekcyjne zaplanowanie, jak będzie wyglądało wnętrze, na które otrzymał zlecenie. Także od niego zależy, jakie zostaną wybrane materiały, zasłony obicia mebli. Oczywiście po wstępnej konsultacji z klientem. Ponieważ sam dobry pomysł na aranżację i dobry gust nie wystarczy, musi być spójny z tym czego oczekuje nawet najbardziej wymagający klient. Niektórzy klienci mają nieograniczone środki finansowe, a innym razem trzeba będzie się mocno napracować, żeby w konkretnym budżecie spełnić oczekiwania klienta.

Partner artykułu: https://projektowaniewnetrz24.eu/