Wiele osób codziennie zmaga się z bólem pleców. Wpływ na to ma przede wszystkim zła postawa ciała, uraz, wiek, a także przeciążenia sportowe. Powstała dysfunkcja powoduje dyskomfort oraz może prowadzić do zaostrzenia objawów bądź choroby. Dlatego coraz więcej pacjentów dotkniętych problemami dotyczącymi pleców i innymi narządami ruchu zgłasza się po pomoc do fizjoterapeuty. Kto powinien zgłosić się do fizjoterapeuty? Kiedy zgłosić się po pomoc? Jak znaleźć dobrego fizjoterapeutę? Zachęcam do przeczytania. Wszystkie odpowiedzi znajdują się w materiale.

Kto powinien zgłosić się do fizjoterapeuty?

Do fizjoterapeuty powinna zgłosić się każda osoba, która ma problemy:

  • ze stawami,
  • z przewlekłym bólem kręgosłupa,
  • z bólem odcinka szyjnego,
  • z bólem odcinka piersiowego,
  • z bólem stawu lub kończyny po urazie,
  • ze wzmożonym napięciem mięśniowym,
  • z ograniczoną ruchomością stawu,
  • z prawidłową postawą ciała,
  • z przewlekłymi bólami stawów i kończyn,
  • problemy po porodzie (blizna po cc, rozstęp mięśni brzucha, nietrzymanie moczu).

Warto pamiętać, że wachlarz działań fizjoterapeuty jest bardzo obszerny, może on bowiem działać i leczyć pacjenta w różnych jednostkach chorobowych.

Wizyta u fizjoterapeuty – kiedy się zgłosić?

Do fachowca należy zgłosić się jak najwcześniej. Pozwoli to na szybką diagnostykę oraz wybór metody rehabilitacji. W momencie gdy pacjent odczuwa ból zaraz po urazie lub na skutek walki z chorobą powinien zgłosić się do gabinetu fizjoterapeuty. Rehabilitacja jest w stanie przywrócić utracone funkcje, uzyskać pełną sprawność lub ją poprawić, skorygować powstałe wady postawy, zapobiegać odleżynom, poprawić działanie układów organizmu, a także przygotować pacjenta do postępującej niepełnosprawności. Decydując się na wizytę, stajemy w obliczu kilku ważnych wyborów, jednym z nich jest termin wizyty. Warto zrobić pierwszy krok na tyle wcześnie, by móc cieszyć się ze sprawności bez konieczności zażywania tabletek przeciwbólowych.

Dobry fizjoterapeuta – jak znaleźć fachowca?

Wybór dobrego fachowca może stanowić nie lada wyzwanie. Przed podjęciem decyzji warto zapytać znajomych o to czy nie korzystali ze świadczeń fizjoterapeuty. Bardzo pomocne będą ich odpowiedzi oraz sugestie. Kolejnym ważną alternatywą może być wizyta u swojego lekarza pierwszego kontaktu, który z pewnością poleci fachowca godnego zaufania. Równie pomocna może okazać się prośba o skierowanie do fizjoterapeuty od lekarza sportowego, bowiem znalezienie dobrego specjalisty u źródła zazwyczaj przynosi dobre efekty. Osobom, które poszukują fizjoterapeuty, dobrego w swoim fachu pomogą opinie pacjentów umieszczone na stronach internetowych lub różnego rodzaju forach. Wizytówki specjalistów można odnaleźć przy pomocy wyszukiwarki internetowej pod hasłem fizjoterapeuta Kraków lub podobnym. Skorzystanie w powyższych wariantów poszukiwań pozwoli znaleźć specjalistę, u którego wizyta pozwoli na szybką pomoc i eliminację dolegliwości.