Wiele osób nie jest świadome, że Polskie okna zaczynają być sławne na cały świat. Nie jeden krajowy producent okien wykorzystuje coraz to nowsze technologie, aby jego produkty były najlepsze. Jedynie na naszym rynku działa ok. 2,5 tys. producentów okien. Trzeba przyznać, iż jest to branża, która w dużym stopniu opiera się na konkurencji. Jest to jeden z powodów, dlaczego firmy prześcigają się w nowych rozwiązaniem. Oczywiście, również ważna jest poprzeczka jakości umieszczona wyjątkowo wysoko. Nie możemy zapomnieć, że także w ciągu kilku ostatnich lat przedsiębiorstwa musiały stawić czoło nowym wyzwaniom projektowy, związane między innymi z nowymi trendami w architekturze.

Modne przeszklenia

W aktualnej architekturze łatwo zauważyć wyraźne, zwiększenie się powierzchni przeszkleń w budynkach, nawet w tych prywatnych. Prawie 90% naszego życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych. Jest to główny powód, szukania przez ludzi nowych rozwiązań na otrzymanie większej ilość światła zewnętrznego. Można nawet rzec, że budynku zaczynają zamieniać się w szklane tafle. Nowe profile okienne ram oraz skrzydeł stają się coraz węższe, ale nadal utrzymują taką samą wytrzymałość. Warto podkreślić, że trendem coraz sprawniej przebijającym się do architektury są drzwi uchylno-przesuwane albo unoszono-przesuwane. Wykorzystuje się je do wyjść na taras albo ogród. Spowodowane to jest ich funkcjonalnością oraz efektywnością. Okna typu ukryte skrzydła powodują optyczne zmniejszenie powierzchnię profili na korzyść przeszklenia. Takie okna możemy znaleźć w ofercie firm Veka czy Aluplast. W trakcie montażu rama zostaje całkowicie zakryta pod warstwą tynku oraz ocieplenia.

Ochrona przed przegrzaniem

Niestety nie ma rzeczy na świecie, która miałaby same zalety bez wad, podobnie jest z dużymi oknami. Mając takie okna, odczujemy znaczący problem zwłaszcza w dni upalne oraz słoneczne. Szczególnie od strony południowej mogą się nadmiernie nagrzewać. Niektóre rzeczy w domu mogą ulec procesowi płowienia przez dostawanie się większej ilości promieni UV. Aby zapobiec takim, wydarzeniem montuje się specjalne akcesoria na okna i nie chodzi mi tu o rolety czy żaluzje tylko o markizy montowane na zewnątrz. Są dostępne do wszystkich rodzai okien. Niektóry specjaliści uważają, że markizy chronią przed upałem osiem razy skuteczniej niż zaciemniające rolety wewnętrzne. Ich działania można porównać do klimatyzacji. Wykonane są z siatki odpornej na wszelakie zjawiska atmosferyczne.