Wyjątkowa wanilia bourbon prosto z Madagaskaru!

Madagaskar to obecnie największy producent wanilii na całym świecie. Nic dziwnego skoro ta największa z wysp w Afryce ma wręcz idealne warunki ku temu, by uprawiać tę roślinę. Tropikalny klimat, żyzne gleby oraz ręczne zapylanie kwiatostanów – to wszystko sprawia, że wanilia burbońska stała się najczęściej spotykaną odmianą. W czym jeszcze tkwi jej fenomen? Przeczytaj i dowiedz się, co sprawia, że wanilia bourbon jest tak wyjątkowa!

Wanilia burbońska z Madagaskaru – dlaczego jest taka wyjątkowa?

Na świecie istnieje aż 109 różnych odmian wanilii, a szczególne miejsce wśród nich zajmuje właśnie wanilia burbońska. Uprawiania głównie nad basenem Oceanu Indyjskiego, oryginalnie wywodzi się z Ameryki Środkowej. To właśnie tam pierwsze odmiany wanilii były stosowane m.in. przez Aztekowie – w tym do płacenia podatków. Dopiero z początkiem XIX wieku pojawiła się ona na Madagaskarze. To właśnie wtedy Meksyk utracił pozycję lidera w produkcji wanilii. Jednak lukę tą bardzo szybko zapewniła wanilia bourbon z Madagaskaru. Klimat Afryki Wschodniej wzmocnił jej aromat i walory smakowe. Strąki wanilii bourbon mają ok. 20 cm oraz są delikatnie pofałdowane. Na ich powierzchni znajduje się charakterystyczny nalot białych iglastych kryształków. Po ręcznym zapyleniu kwiatów wanilii przez kolejnych 8 miesięcy dojrzewają owoce rośliny. We wnętrzu cienkich strączków znajdują się czarne ziarenka, które wraz ze strączkiem po zerwaniu są poddawane fermentacji. To właśnie ten proces sprawia, że nabierają one tak wyrazistego smaku.

Właściwości wanilii bourbon

Wanilia bourbon to roślina nie tylko silnie aromatyczna, ale i wykazująca korzystne działanie na nasze zdrowie i samopoczucie. Spożywanie wanilii sprzyja osobom na diecie. Zawarte w niej związki docierają do mózgu, gdzie dezaktywują receptory odpowiedzialne za poczucie głodu. Tym samym łatwiej jest zrzucić kilka kilogramów. Z kolei zawarte w wanilii bourbon fitoferomony, są prawdziwym afrodyzjakiem! Przyprawa tą pozwala także zminimalizować stres oraz stany napięcia nerwowego. W medycynie ludowej jest natomiast stosowana, jako środek, który łagodzi objawy gorączki oraz obniża temperaturę. Ekstrakty z tej rośliny są powszechnie stosowane do aromaterapii – głównie ze względu na jej kojąco-uspokajający zapach.

Wanilia burbońska – w jakich postaciach jest dostępna?

Pochodząca z Madagaskaru wanilia burbońska jest dostępna w kilku różnych postaciach. Przyprawę tą można znaleźć m.in. w sklepie Pi-NUTS. Mowa o produktach takich jak:

  • Ziarenka wanilii – spotyka się je m.in. w ekstraktach waniliowych, które stosuje się w cukiernictwie, np. do wypieków.
  • Laska wanilii – 1 laska waży ok. 3 g i ma zaledwie 9 kalorii. Można ją dodać np. do gotującego się mleka, które następnie zostanie wykorzystane w kremie do ciasta. Można z niej zrobić również cukier waniliowy. Wystarczy jedynie wsadzić ją do pojemnika z cukrem.
  • Pasta waniliowa – to produkt o bardzo intensywnym aromacie i smaku. Produkowana z wysokiej jakości ziaren wanilii, może zostać wykorzystana do nadzienia dla naleśników, ciast, kremu, lodów itp.

We wszystkich tych postaciach wanilia może być wykorzystywana do potraw na słodko, choć czasem zdarza się również, że jest ona dodawana do dań mięsnych. Najczęściej jednak korzysta się z niej do ciast, tortów, lodów i innych deserów. Niezależnie od tego, którą z postaci wanilii wybierzesz – wszystkie z nich znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Pi-NUTS. Zapoznaj się z asortymentem, a przekonasz się, że prawdziwa wanilia bourbon wcale nie musi być droga!